Biolog Attila Csordas je velmi aktivní v oblasti výzkumu stárnutí a také v souvisejících filozofických otázkách. Zároveň je zakladatelem a ředitelem anglického startupu AgeCurve, jenž se zaměřuje na měření biologického stáří, a který je zároveň první společností nabízející přímým zákazníkům takzvaný hluboký osobní profil stárnutí na bázi proteomiky a umělé inteligence. A zároveň má ještě jeden plán - Evropskou Longevity Iniciativu.
Přání žít zdravý a dlouhý život spojuje většinu lidí i přes jejich jinak rozdílné názory a situace. Ať už to jsou rozdíly ekonomické, politické, kulturní, geografické, etnické, či otázky dotýkající se vyznání, pohlaví, či jiné. Zasazování se o Longevity téma - tedy téma zdravého stárnutí a prodlužování aktivního a zdravého věku dožití - spojuje zástupce doslova všech komunit, v čemž přesně tkví velká síla. Efektivita způsobu prosazování a schopnost dosáhnout reálných výsledků závisí na několika faktorech. Dva velmi důležité faktory jsou načasování a úroveň nasazení. V tomto článku se Attila snaží vysvětlit, že právě teď je ten správný čas zorganizovat vlivovou skupinu prosazující longevity téma na úrovni Evropské Unie.
Podívejme se na tři hlavní důvody a několik souvisejících faktů.
Fakt 1: Za poslední dekádu se kompletně změnilo paradigma porozumění hlavním procesům biologického stárnutí a možnosti ovlivnění celkového procesu stárnutí na molekulární úrovni. Na základě výzkumu nahromaděného za předchozí dekády se výzkum stárnutí stal silným odvětvím výzkumu, a paradigma “translational geroscience” (translační gerovědy) získalo silné proponenty, pracujících nyní na intervencích přímo zaměřených na příčiny biologického stárnutí na molekulární úrovni. To vše s cílem prevence těch největších zabijáků - nemocí spojených se stárnutím - a tedy signifikantního prodloužení zdravé a aktivní délky dožití.
Fakt 2: Díky těmto průlomům ve vědě se tomuto oboru nově dostává i silného finančního zázemí. A především díky investorům a nově vznikajícím technologickým společnostem nyní existuje nové světové odvětví. Zatím stále v brzkých začátcích, ale s obrovským potenciálem.
Fakt 1: Evropská politika longevity se začala organicky tvořit už ve volbách do Evropského Parlamentu v roce 2019. V těchto volbách vystoupilo několik hráčů z různých zemí s programem slibujícím zaměření na prevenci se stárnutím spojených nemocí pomocí nových longevity technologií. Dá se zde vyzdvihnout unikátní politická strana zaměřená hlavně na zdraví, German Party for Health Research, a moje vlastní nezávislá kandidatura v East of England regionu. Dostali jsme 0.2% celkových hlasů v podstatě s nulovým rozpočtem, což znamená že i přes naši neznámost se 1 z každých 500 evropských voličů rozhodl, že naše mise a program stojí za jeho hlas.
Fakt 1: Chronologický věk, a s tím související akcelerované procesy biologického stárnutí, jsou tím největším rizikovým faktorem závažnosti COVID-19 infekce.
Fakt 2: Bezprecedentní rozpočet 1.82 bilionů eur pro záchranný balíček na pomoc s následky koronaviru, schválený nedávno, ukázal že krize veřejného zdraví na takovéto škále vyžaduje historické kroky, a poskytuje EU nový výjimečné mechanismus krizové reakce.
Všechny tyto zmíněné důvody ukazují, že právě teď je otevřeno okno příležitosti s tím něco udělat. Kdo se této příležitosti chopí?
ELI je volná asociace občanů a obyvatelů EU s cílem vytvořit organizanou skupinu propagující longevity a prodlužování zdravého života především v oblasti evropské legislativy, ale i široké veřejnosti.
V současné chvíli jsou členy občané těchto států: Německo, Slovinsko, Francie, Česká Republika, Belgie, Maďarsko, Řecko, Rakousko, Polsko.
Co více, současní zástupci ELI jsou zároveň zástupci nejméně šesti již existujících evropských skupin propagující longevity hlavně na vnitrostátní úrovni. Konkrétně:
Zástupci ELI jsou lidé z rozmanitých profesních i jiných prostředí (od biomedicínských vědců a inženýrů, po společenské vědce, podnikatele a investory v longevity sféře, a mnoho dalších). I přes mnoho rozdílů je spojuje jeden silný a jasný cíl.
Evropská občanská iniciativa je unikátní způsob, jak mohou občané přispět evropské legislativě a politické strategii. Návrh iniciativy musí dosáhnout jednoho milionu podpisů, aby podmínila Evropskou komisi k projednání a zohlednění návrhu.
Tato iniciativa je skvělou možností jak posunout současný stav zdravotní a longevity politiky, a to především ze třech důvodů, které v podstatě reflektují tři zmíněné důvody výše.
Kromě zaměření na Iniciativu existuje ještě několik dalších nástrojů, které mohou longevity proponenti v EU využít, jednou z nich by byly specifické, detailní a lokální petice. Petice se podávají Evropskému parlamentu, což je rozdíl oproti občanským iniciativám, které se podávají Evropské komisi. Petice by měly souviset s již existujícími aktivitami EU. Sympatizanti by tedy měli vyhledávat aktivity, které jsou v synergické s longevity hnutím a zapojit se nebo je jinak podpořit.
Další slibnou strategií je zvážit přesvědčení Evropské lékové agentury (EMA). EMA je tradičně považována za velmi názorově podobnou americké FDA, o čemž svědčí i její rozhodnutí, nicméně existují mezi nimi i některé závažné rozdílné názory. Americká FDA je federální agentura, přičemž evropská EMA je decentralizovanou vědeckou agenturou bez regulatorní autority. Proto si myslím, že by EMA měla hrát mnohem větší roli v propagování vědeckých objevů v rámci zkoumání stárnutí a nadcházejících medicínských longevity příležitostí.
V neposlední řadě, podobně jako u 2. bodu o něco výše, přináší ELI možnost edukovat a přesvědčit první opravdové profesionální longevity politiky v rámci Evropské Unie.
V současné době je hlavním koordinačním místem a nástrojem Slack workspace. Pokud byste se k této evropské longevity iniciativě chtěli připojit, pošlete prosím email na longevitypolitics@gmail.com a staňte se aktivním proponentem longevity hnutí.
Nyní je ten správný čas. Nikdy nebyl správnější čas.
Spojte se s Attilou přes Twitter na @attilacsordas.
Zpracováno podle https://www.longevity.technology/european-longevity-initiative-single-issue-healthy-longevity/