Jak zpomalit stárnutí pleti?

November 23, 2022

Zářivá a skvěle vypadající pleť je často považována za znak dobrého zdravotního stavu. Vnitřní nerovnováha pohlavních hormonů, k níž dochází s přibývajícím věkem, však může narušit jemnou harmonii v našem těle a způsobit změny na kůži, které dodávají člověku zdánlivě starší vzhled. Hormonální náhrada bioidentickými hormony se proto nabízí jako účinný způsob prevence zrychleného stárnutí pleti.

Změny pleti i celkového vzhledu s přibývajícím věkem lze částečně přičíst klesající hladině hormonů. Hormonální nedostatky postihují muže i ženy, protože přicházejí s přirozeným poklesem pohlavních hormonů estradiolu a testosteronu souvisejícím s vyšším věkem, a vrcholí menopauzou a andropauzou.

Kůže stárne odlišně od zbytku těla.

Na skutečnost, že kůže stárne svým vlastním tempem, poukázali vědci, když použili hodiny stárnutí, aby zjistili biologický věk různých orgánových soustav. Zarážejícím zjištěním bylo, že nadprůměrné skóre biologického věku u téměř všech “hodin stárnutí” bylo spojeno s rakovinnými změnami kůže, mezi něž se řadí i kožní melanom. Když se nad tímto objevem zamyslíme, můžeme dojít k závěru, že vedení velmi aktivního a venkovního životního stylu vám sice může přinést optimální celkové zdraví, ale vaše kůže tím pádem může být zatížena četnými škodlivými vlivy prostředí, z nichž jedním je právě nadměrné vystavování se slunečnímu záření.

Když se například vracíme z pobytu na horách či v tropických destinacích, často zapomínáme, že naše nově opálená pleť potřebuje regeneraci. Kromě hydratace a celkově zvýšené péče bychom se tak měli zaměřit i na dostatečný příjem mikroživin potřebných pro zdraví pokožky.

Skutečnou otázkou nicméně je, zda může být tempo stárnutí určováno pouze vnějšími faktory, nebo zda můžeme stárnutí pleti zmírnit i zevnitř?

Kůže je naším rozhraním vůči světu.

Kůže je náš největší orgán, pokrývající celé naše tělo. Stojí v první linii imunitní ochrany proti škodlivým vlivům prostředí, toxinům a mikrobům. Kůže zároveň reguluje i naši tělesnou teplotu a je nezbytná pro vnímání hmatu, bolesti, chladu či tepla.

Kůže se skládá ze tří různých vrstev:

Epidermis - tenká vnější vrstva tvořená keratinocyty (speciálními buňkami, které zabraňují nadměrnému odpařování vody).

Dermis - silná vnitřní vrstva pojivové tkáně s uloženými vlasovými folikuly, nervovými zakončeními, potními a mazovými žlázami a krevními cévami zpevněnými elastinem, kolagenem a kyselinou hyaluronovou.

Podkoží - hlubší tuková vrstva.

Zdravá pokožka má dostatek keratinocytů, které obnovují povrch kůže, a dostatek kolagenu a kyseliny hyaluronové. Tyto dvě poslední složky kůže jsou jedinečnými oligosacharidovými cukru zvanými glykany, které udržují hydrataci kůže a jsou zároveň zodpovědné za zářivý a mladistvý vzhled pleti. Naše buňky přirozeně tedy vytvářejí elastin, kolagen a kyselinu hyaluronovou, které vyrovnávají hladinu vlhkosti a udržují pokožku pevnou a pružnou, ale jejich produkce bohužel začíná s věkem klesat.

Pohlavní hormony ovlivňují stárnutí pleti u žen.

Mezi faktory, které ovlivňují tvorbu kolagenu v průběhu života, se řadí například období puberty, těhotenství, menopauza a andropauza, ale i vnitřní faktory, jako je genetika, věk a etnický původ, a faktory vnější, například UV záření ze slunečního záření, znečištění ovzduší a kouření.

Kůže začíná stárnout jakmile se v buňkách, které ovlivňují strukturu a funkci bílkovinného “lešení” zodpovědného za integritu kůže, nahromadí přílišné množství mutací, čili chyb genetické informace. Ve výsledku pak proto dochází ke snížení počtu buněk v dermis, ztenčení cév, které narušuje krevní zásobení, a poklesu počtu kolagenových vláken. Po dvacítce obecně dochází ročně ke ztrátě přibližně 1 % kolagenových vláken, což v dlouhodobém měřítku vede ke ztrátě pružnosti a tloušťky kůže.

Po menopauze je však úbytek kolagenu ještě výraznější - během prvních pěti let menopauzy se ztratí přibližně 30 % kolagenu a dále klesá o dalších 0,5 % ročně. Výzkumy ukazují, že obsah prokolagenu typu I, který je markerem probíhající syntézy kolagenu, klesá u staré pleti (v osmdesáti letech) oproti mladé pleti (ve dvaceti let) u žen o 68 % rychleji, což dělá nedostatek kolagenu charakteristickým znakem stárnoucí pleti. Ještě zajímavější pak je, že produkce kolagenu začíná klesat již po třicítce - spolu s poklesem produkce pohlavních hormonů.

Změna struktury kůže je příčinou jejího uvolnění a vzniku vrásek.

Světová populace se za posledních padesát let zdvojnásobila a stále roste. Díky lepší výživě, zdravotnickým službám a pokroku v medicíně žijeme déle, avšak v Evropě a Severní Americe stále existuje výrazný (průměrný) věkový rozdíl, kdy téměř 20 % lidí je starších pětašedesáti let.

Ve věku kolem dvaceti let pracují vaječníky žen stále optimálně a produkují značné množství pohlavních hormonů, které ovlivňují všechny aspekty tělesné pohody, což se zpětně projevuje i zdravou pokožkou. Ovšem jak naše populace stárne, ženy i muži prožijí delší část svého života ve stavu hormonálního deficitu. Ve zkratce - i výhody delšího života kladou na lidi obrovskou zátěž, aby se stále aktivně zapojovali a vypadali mladší a přitažlivější před zbytkem společnosti.

Ve článku publikovaném v časopise International Journal of Dermatology vědci zdůraznili roli bioidentické hormonální substituční terapie (HRT) v medicíně proti stárnutí. V několika studiích na ženách v období menopauzy se zabývali především přínosem suplementace pohlavními hormony na strukturu kůže. Zjistili, že hormony hrají zásadní roli v procesech stárnutí kůže, ale podílejí se i na celkovém stárnutí organismu, což bylo nedávno popsáno i v další studii o stárnutí zkoumající  vliv hladiny estradiolu na biologické stárnutí u žen. 

Mnoho lidí se však stále bojí používat hormony pro účely zpomalení stárnutí. Jejich obavy pramení z otázky bezpečnosti hormonální substituce, protože podle studie Women's Health Initiative zvyšuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny prsu. Přestože mnoho budoucích studií výsledky první studie WHI vyvrátilo, “škody již byly napáchány” a pohlavní hormony se dostaly na první místo “černé listiny”.

Změna postoje k hormonální substituci jako prospěšné léčbě pro muže a ženy, jejichž vlastní hladiny hormonů jsou obecně nízké nebo kolísající, přišla s novou érou vývoje hormonálních léků. Jelikož nám hormony slouží jako takoví poslíčci informací v těle, kteří tím pádem regulují všechny metabolické procesy v těle, musí být umělé hormony co nejpodobnější těm, které naše tělo produkuje přirozeně. V současné době odborníci na menopauzu doporučují používat buď bioidentické, nebo tělu identické hormony. Výhody používání těchto hormonů místo jejich syntetických protějšků spočívá v tom, že jsou nejblíže skutečným molekulám - hormonům, které produkuje samo lidské tělo.

U bioidentických hormonů si můžete dávky a způsoby aplikace přizpůsobit svým individuálním potřebám, zatímco tělu identické hormony jsou vyráběny v regulovaných, pevně stanovených dávkách a způsob aplikace je jednotný. 

A change in skin structure is the reason for skin relaxation and wrinkles.

Hormonální substituce bioidentickými hormony jako způsob prevence stárnutí pleti.

Například estrogenová substituční léčba v menopauze může mít zjevný efekt na kosmetické zlepšení pleti, protože zvyšuje hydrataci a elasticitu pokožky, redukuje vrásky, zvyšuje úroveň vaskularizace a zároveň zvyšuje množství a kvalitu kolagenu v kůži. Současná suplementace progesteronem může dále zesílit účinek estrogenu zvýšením lipidů na povrchu kůže a vytvořením mladistvé záře pokožky, což silně podtrhuje výhody hormonální substituce v boji proti stárnutí kůže. Vědci však prokázali, že hormonální léčba přináší u mužů i žen nejlepší výsledky, pokud je zahájena v letech bezprostředně kolem menopauzy nebo andropauzy, čímž se udržuje konstantní hladina hormonů a předchází se stavu hormonálního deficitu.

Pokud jsou oči oknem do duše, kůže je zrcadlem těla.

S nástupem vyššího věku již nejsme schopni produkovat optimální množství hormonů. Právě nové poznatky o prospěšnosti hormonální substituční terapie by nás proto měly povzbudit k tomu, abychom své tělo a pleť vyživovali nejen zevnitř, ale i zvenčí. Vědci tvrdí, že aplikace estrogenového krému nebo gelu přímo na pleť může mít stejný, ne-li dokonce lepší účinek než perorální přijímání hormonů, což má za následek mladistvý vzhled obličeje, odrážející i náš celkový zdravotní stav. 

Shrnutí:

Klesající hladina hormonů je často příčinou mnoha příznaků zhoršení stavu pokožky souvisejících s věkem. Na základě výzkumů se právě hormonální substituční terapie jeví jako možná pomoc v zabránění poklesu hormonů, který jinak vede ke zhoršeným kosmetickým vlastnostem kůže. Při správném podávání hormonů může tato forma terapie dokonce prospět i celkovému zdravotnímu stavu člověka.

Za překlad článku děkujeme Vojtěchu Pavrovskému!

Chcete pomoci?
Zajímá vás longevity? Chcete se stát partnerem? Rozhodně dejte vědět!
Kontaktujte nás