Population aged over 50 is the fastest growing demographic group in the world. This fact creates enormous challenges and also opportunities for the global economy, heathcare and pension systems, and much more. Regulatory changes will have to sooner or later transform our whole society because of aforementioned trends. At the same time, we are making unprecedented progress in the sciences trying to understand and treat aging and age-related diseases.
Previously mentioned trends and related economy is what we call “Longevity”.
In 2013, new theory about the root causes of aging was published, and it started a new wave of research and development. In 2018, World Health Organization (WHO) created a new code for aging-related diseases in their ICD-11 manual. David Sinclair, professor of genetics at Harvard Medical School, leading international authority on genetics and aging, even said that: "Aging is a disease and diseases can be treated." and that we can be as healthy and vital when 60 years old as we are when we are 40 years old.
Achieving even small, but practical results in approaches and technologies for Longevity will have enormous net positive multiplicative effects on our society. Extension of average healthy and active human life even by one year alleviates the suffering of tens of millions of people, improves the quality of life of billions and all that with significant increase in productivity of the economy.
Nedávno vyšlo najevo, že hlavní představitelky filmu A jak to bylo dál, rebootu seriálu Sex ve městě, jsou v podstatě stejně staré jako hlavní představitelky seriálu The Golden Girls, což nás naprosto ohromilo! Po zjištění této zajímavosti je jasné, že jediný rozdíl mezi “zlatými děvčaty” a dámami ze Sexu ve městě je v tom, jak si upravují vlasy.
Moderní společnost dnes žije nejdéle a nejzdravěji v historii lidstva. Zvyšující se věk dožití je silně ovlivněn přístupem k lékům a farmaceutickým přípravkům, potravinám a zdrojům čisté vody, zvýšenou hygienou i celkovým pochopením toho, co je pro náš organismus dobré a co špatné v kontextu vědeckých zkoumání. Zdá se dokonce, že jsme již rozluštili kód prevence mnoha nemocí. Věda však zatím jen poškrábala povrch poznatků o stárnutí a dlouhověkosti. Chceme se zde proto zaměřit na vliv stravy na dlouhověkost a stárnutí a poskytnout návod pro odborníky na výživu.
Preventivní prohlídky u praktického lékaře obvykle zahrnují i krevní testy, které mají za cíl odhalit brzké příznaky nepřenosných onemocnění. Pro vás jakožto nutričního terapeuta nebo zdravotního kouče je to skvělá příležitost, jak pomoci klientovi interpretovat výsledky a vysvětlit, jak každý z nich ovlivňuje zdraví a dlouhověkost. V tomto článku se zaměříme na ty, které lze upravit pomocí intervencí v oblasti stravování a životního stylu, mezi něž patří například hladiny lipidů, glukóza v krvi a markery zánětu.